„A trianoni békediktátum és az első világháború után megsebzett és letaposott Magyarország, vitéz nagybányai Horthy Miklós kormányzása ideje alatt új erőre kapott: a magyarság nemcsak lelki hanem politikai erejét is visszanyerte a Kormányzó úr tizenhét éves igazgatása alatt. Ennek ellenére Horthy Miklós történelmi nagyságát közel fél évszázada nem ismeri el a hivatalos magyar politika.”
Ez áll a Jobbik felhívásában, mely a kormányzó halálának 51. évfordulójára rendezett megemlékezésre szólít fel. ( Az ünnepséget tegnap megtartották.)
(www.jobbik.hu/node/4144)
Először azt hittem, rosszul látok, vagy valamit rosszul értelmezek, megnézem még egyszer a felhívást, de csak ezt látom. Mi is a baj?
A kormányzó kétségtelenül szerette a rendet. Azt hiszem, ilyen mondatért már lövetett volna, igaz, szavai szerint jobboldaliakról lévén szó, fájó szívvel.(„Ebben az országban rendnek kell lenni, és én rendet fogok tartani. A rendetlenkedőkbe belelövetek, s ha a rendetlenkedés jobboldalról történik, számomra a különbség csak annyi, hogy ezekbe fájó szívvel fogok belelövetni, míg egy estleges baloldalról jövő rendetlenkedésbe passzióból”-1922 .)
Mert hogy mi ez a tizenhét év igazgatás? Horthyt 1920. március 1-én választották kormányzónak, 1944. október 16-án mondatták le. Hogy jön ki ebből a 17 év? Vagy számolni nem tudnak, vagy a történelmet nem ismerik. Azt hiszem, az utóbbi.
Tudják vajon a jobbikosok, gárdatagok s egyebek, hogy H. példaképe a 48-as forradalmat vérbe fojtó Ferencz József volt, magyarok százainak kivégeztetője? Olvastak valamit a két világháború közti irodalomból? Nem Déryt vagy Márait, de csak akár népi írókat? Hogy mi volt a véleménye mondjuk egy Illyésnek, Németh Lászlónak a rendszerről? Vagy mondjuk a magukhoz talán közelebb állónak tartott Szabó Dezsőnek?
Nem tudják. Ha tudnák, nem vonulnának fel, nem tartanák a kormányzót a történelmünk legnagyobbjai közt számon.
Valójában nem is érdekli őket Horthy, az az érzésem. Csak egy embléma kell, ürügy, hogy buta baloldal-ellenességüket felmutassák. Ez is lehet persze politikai cél, de alig hiszem, hogy jobboldali érdeket szolgál.