Olvasom a minap Gyurcsány naplójának bejegyzését (véletlenül, gyanútlanul kattintottam rá), mennyire izgul fia a felvételi ponthatárok miatt, s hogy ő „szorít nekik”. Én azt hiszem, van itt még izgulnivaló más miatt is. Fia osztálytársainak szülei ugyanis nem hajlandók egyszerűn tudomásul venni az Oktatási Hivatal vizsgálódásának megállapítását: voltak hibák, de ezek nem befolyásolták az érettségi végeredményét.
A Hivatal álláspontja előre borítékolható volt. El bírja képzelni bárki, hogy azt a végeredményt hozzák ki, miszerint a miniszterelnök fiával indokolatlanul kivételeztek, érettségi eredményét így megsemmisítik? Én sem. Ráadásul személyesen is tapasztaltam, hogy az OH fő törekvése érettségik ügyében annak a látszatnak a megőrzése, hogy itt minden rendben van:
Nemcsak nem bírom elképzelni a fenti feltételezett megállapítást, de nem is várom el. Egészen nyíltan: a Gyurcsány-fiú érettségijének eredményét én sem semmisíteném meg (ha egyáltalán bármi is múlna rajtam). Legyen bennünk annyi jóakarat, hogy a fiút ne akarjuk büntetni az apa miatt (és fordítva), vagyis csak azért, mert a miniszterelnököt a pokolba kívánjuk, ne örüljünk, ha a fia bajba kerül. Valószínűleg ugyanis a fiú tehet a legkevésbé mindarról, ami történt. Továbbmegyek: szinte biztosnak gondolom, hogy még csak Gyurcsány sem felelős az iskolában történtekért. Nem hiszem, hogy akár ő, akár valamely munkatársa „leszólt”: elég lehetett a név is.
Az iskola viszont egyértelműen hibázott, „nem kicsit: nagyon.” Abban a vonatkozásban ugyanis az OH megállapításai nagyrészt alátámasztották a szülői panaszokat, hogy elképesztő trehánysággal folyt az iskolai élet megszervezése, ezért a nagyarányú bukás aligha írható pusztán az érettségizők számlájára.
Az is biztosnak tűnik, hogy a Gyurcsány-fiú papírjaival sem volt minden rendben (a szülői ellenőrzés során nem tudták bemutatni azt a szakvéleményt, ami alapján tovább dolgozhatott az érettségin), vagyis joggal gondolható, hogy a fiúval „kivételeztek”, pedig valószínűleg itt is csak a felelőtlen trehányság kelti ezt a látszatot.
Hibázott az OH is. A vizsgálat eredményéről előbb értesítette a sajtót, mint a panasztevőket, s ezzel azt a látszatot keltette, hogy fontosabb számára a Gyurcsány-fiú kimosdatása, mint a panaszok orvoslása. Nem voltak elég kitartóak közös álláspont, esetleg a szülőknek is elfogadható kompromisszum kialakításához, ez is hibájuk.
Náluk nagyobb hibát csak az követne el, aki az ügyet beemelné a pártpolitika világába.