Lehetséges-e, hogy nálunk, Heves megyében nincsenek „jobboldali” vezetésű települések? Lehetséges-e, hogy ha vannak is ilyenek, akkor nem működtetnek iskolákat? Lehetséges-e, hogy amennyiben mégis működtetnének iskolákat, azok csillognak-villognak, és semmiképpen nem szorulnak rá külön támogatásra, fejlesztésre? Lehetséges-e, hogy ha mégsem csillognak-villognak, akkor e települések nem pályáznak iskoláik szebbé, korszerűbbé tételére?
Ezek a kérdések az után merültek fel bennem, hogy a két ünnep között megjelent egy hír a heol.hu-n, amelyben arról tudósítanak, hogy „a közoktatás térségi sajátosságaival kapcsolatos, az Észak-magyarországi Operatív Program keretében meghirdetett pályázat második fordulóját bírálta el idei utolsó ülésén az Észak-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács” (http://www.heol.hu/cikk/200742).
A döntésről Sós Tamás tájékoztatta a sajtót, aki beszámolt róla, hogy „megyénk négy kistérségében tizenegy településen nyertek pénzt a pályázók, s a fejlesztés több mint 3200 diákot érint. Együttvéve két és fél milliárd forintnál nagyobb értékben jobbíthatják körülményeiket az intézmények szűkebb hazánkban.”
Hogyan kapcsolódnak ehhez a hírhez a fenti kérdések? Nézzük meg a nyertes települések listáját, nézzünk utána, milyen színezetűek a polgármestereik!
Kisköre: független, Tarnaörs: független, Bélapátfalva: független, Kompolt: független, Felsőtárkány: független; Gyöngyös: MSZP, Abasár: MSZP, Boconád: MSZP, Recsk: MSZP, Lőrinci: MSZP, Hatvan: MSZP.
Amint látjuk, a 11 település közül 5 független polgármester irányítása alatt áll, 6 pedig MSZP-s. Még csak véletlenül sem nyert olyan település, ahol jobboldali a polgármester vagy a képviselő-testület.
Mindezek után elég egyértelműnek tűnik a kérdésekre adott válasz: vannak jobboldali települések, vannak iskoláik is, amelyek rá lennének szorulva némi fel-és megújításra, valószínűleg pályáztak is, de nem nyertek.
Hogy ennek mi lehet az oka, az már meghaladja az én kompetenciámat… Arra gondolni sem merek, hogy mivel a Tanács tagjainak többsége is kormánypárti politikusokból, delegáltakból áll, ennek bármi köze is lehet az egyoldalú döntéshez. Nem, ilyen nálunk nem fordulhat elő.
De ez persze nem ad választ arra, hogy miért gurulnak bizonyos irányba a pénzek, másfelé pedig nem. Bár az igaz, hogy lejtőn vagyunk…