„Külföldön keresik a boldogulást a Bács-Kiskun megyei orvosok is”-adta hírül a mai MNO http://www.mno.hu/portal/608866. A cikkben beszámolnak róla, hogy 2004 óta hatvan orvos kérte az úgynevezett jóhírnév-igazolást, ami a külföldi munkavállaláshoz szükséges, s az is kitűnik, mi ennek az exodusnak az oka. Egy doktornőt idéznek, aki Svédországba készül, s akinek alig 150 ezer forintja marad az után, hogy az ápolónőt, a járulékokat és az egyéb költségeket kifizette. Tisztában vagyok vele, hogy még ez is nagyon sokak számára elérhetetlen összeg (sajnos), ezzel együtt szégyenletes, hogy mindössze ennyi egy orvosi fizetés (hivatalosan), így szinte rá vannak kényszerítve az ugyancsak megalázó hálapénzre, amiért megbélyegzés „jár”, s nem is tud az orvostársadalmom minden szegmense élni vele.
A társadalom nem érzékeli ennek a veszélyét, nem fogja fel, hogy a külföldre való távozásukkal nagyon hamar, akár egy, másfél évtizeden belül az itthoni ellátás fog veszélybe kerülni.
Tanárként elég jól látom, hogyan alakulnak át folyamatosan a továbbtanulási szándékok. Többbnyire az átlagnál jóval tehetségesebb, kiemelkedő képességű gyerekekből álló osztályaim voltak, a jelenlegiben pedig tucatszámra vannak, akiket bármely egyetemre felvennének. Nagy többségük szorgalmas, céltudatos, tehetséges; nyelvvizsgákkal rendelkeznek. Pályakezdő tanárként mintegy 10-15 éven át azt tapasztaltam, hogy a legjobbak többsége jogi-közgazdasági pályákra ment, orvosnak nagyon kevesen (tanárnak még kevesebben).
Ez a folyamat a mostani osztályomnál szakadt meg. Hetedik éve vagyok osztályfőnökük, szaktanáruk, s azt látom, váratlanul sokan készülnek orvosnak, s biztos vagyok benne: töbségüket fel is veszik. Nem akarom őket kínos helyzetbe hozni, vagy hazugságba kergetni, ezért nem kérdezem meg: hányan akarnak itthon maradni, a választ enélkül is sejtem. Intenzív nyelvtanulásuk is jelzés: nemcsak a pluszpontokra hajtanak. Ráadásul ismerve az orvosok itthoni „megbecsültségét” (vagy gyatrán keresnek, vagy megvetik őket a hálapénzért), jó szívvel nem is mondhatnám nekik, hogy maradjanak. Amíg ezek a viszonyok nem változnak, csak azt mondhatom: menjenek. A szólamokból elég volt: a „kötelesség a haza iránt”, „elhivatottság”, az „eredj, ha tudsz… én maradok” eszméje stb. már semmit sem jelentenek.
Hogy aztán kik fognak majd bennünket gyógyítani? Egy ideig talán jönnek még Ukrajnából –Romániából már nemigen -, talán arabok is maradnak még jobb híján, de lassan ők is elfogynak. A Gyurcsok Józsefek napja fog felkelni: megérdemeljük.