A Népszabadságról nem állítható, hogy információik minden esetben 100 %-osan megbízhatóak lennének, hírhedt tévedéseiket azonban általában a jobboldal elleni politikai szándékok motiválják (lásd: hamisított Teller-levél), hirtelenjében nem emlékszem olyan melléfogásukra, amikor a baloldal kárára tévedtek volna, noha nem zárom ki, hogy ilyen is előfordulhatott.
Ma egy nagyon érdekes, nekünk, egrieknek (de talán az ország közvéleményének is) sokat mondó cikket jelentettek meg. Ebben beszámolnak arról az értesülésükről, hogy az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) eladja a HospInvest Zrt.-ben lévő 30 százalékos tulajdonrészét, amelyért 2007-ben négymillió eurót (mai áron 1,2 milliárd forintot) fizetett. A mintegy 120-150 birtokukban lévő részvény névértéke darabonként egymillió forint, a londoni székhelyű pénzintézet ma ennyiért hajlandó túladni azokon, azaz komoly veszteséget szenved az üzleten.
Ha igaz a hír, akkor az azt jelenti, hogy a bank az üzleten legalább egymilliárdot veszít, de még ezt is vállalja, csak megszabadulhasson a részvényektől. Másrészt azt is jelenti mindez (amit sokan, főleg itt, Egerben sejtettek), hogy a helyi megyei kórházat botrányos körülmények között privatizáló HI nagy bajban van, s még nagyobb bajban lesz.
Az ember nem tud szabadulni a gyanútól, hogy az EBRD veszni látja a kórházért folyó pert, amelyben éppen egy hete hoztak a megye szocialista vezetését elmarasztaló ítéletet, egyelőre még csak első fokon. A HI és a megye fellebbezett, az EBRD készülő akciója viszont felér egy jogerős döntéssel.
Kicsit tágabb összefüggésbe helyezve a dolgot talán az sem véletlen, hogy a bank kiszállási tervei egybeesnek a kormány megroggyanásával. A HI útját a szocialisták egyengették, itt korábban olyan hírek is terjengtek, hogy maga Gyurcsány vagy Kökény Mihály járta ki az EBRD beszállást a HI-be, s most, hogy a politikusok buktak, a bank menekülőre fogta a dolgot, menteni azt, ami még menthető. Gyurcsány a velejéig tiszta Zuschlag és a makulátlan Hunvald mellett talán a nagy befolyású helyi szocialisták (Sós Tamás) perbeli vereségére is gondolt, amikor nekitámadt az igazságszolgáltatásnak, részrehajlással vádolva meg őket. (Azóta Bárándy Gergely ugyan megnyugtatott mindenkit, hogy a Fidesz egyes politikusai ellen is folynak perek, de ezeket a sajtó nem veri nagydobra – hiába, a sajtó is Fidesz befolyás alatt áll…)
Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a HI elnöke, Kollányi Gábor cáfolta a hírt a helyi sajtóban, ezt azonban olyan sajátos módon tette, ami akár beismerést is jelenthet. Kollányi „korainak tartott bármit is mondani, hogy milyen szakmai befektetőkkel tárgyalnak, és ezek milyen feltételekkel lépnének be a cégbe” (HEOL).
Talán nem a szavak kiforgatása ezt úgy értelmezni, hogy azért tárgyalnak bizonyos befektetőkkel, mert más befektetők ki fognak szállni.