Holnap kiderül, hogy csütörtököt mond-e ez alkalommal is az annyiszor becsődölt jogállamiság, vagy végre tiszta lappal kezdhetünk hozzá a romeltakarításhoz, Kovács László egykori szép szavával élve: a kármentéshez. Vannak persze bennem kételyek, főleg amiatt, hogy a döntés – mint oly sokszor- most is az SZDSZ kezében van, s Fodor Gábor nem késlekedett kijelenteni, hogy ők nem azért ellenzik az előre hozott választást, mert félnek, hanem mert az ország érdeke nem ezt kívánja. Az ország érdeke – szerinte - nyilván azt kívánja, hogy még egy évig folytatódjon a semmittevés, az ötletelés, mert hát addig is biztosak a képviselői helyek. Ugyanakkor szabott egy meglepően szűk határidőt az egyeztetésre: csütörtököt mondott. Ez a dátum holnap lejár.
A miniszterelnök-jelöltek börzéjén jelenleg az SZDSZ Surányi-részvényeket ajánl megvételre, amitől az MSZP egy része láthatólag ódzkodik, s bár nem tudom, mi folyik a színfalak mögött, de nehezen tudom elképzelni, hogy egy Karsait, Szanyit stb. rá lehetne venni a „bevásárlásra”, a határidő pedig egyre szorít. Gondolom, egyrészt ígérnek egymásnak fűt-fát (leginkább a MSZP az SZDSZ-nek), kölcsönösen sakkban tartják és fenyegetik egymást (jön a patás ördög!), kérdés, hogy ki fogja felrúgni a sakkasztalt, lesöpörve a bábukat.
Ma az asztalborításhoz egy fokkal közelebb kerültünk, hála Sólyom László köztársasági elnöknek, aki figyelmezette a játékosokat, hogy nem teljesen komilfó, ahogyan játszanak, s egyébként is új partit kellene kezdeni, talán más játékosokkal. A köztársasági elnök urat ezért dicséret illeti. Ilyesmit vár el az ember tőle: mondjon határozott véleményt, s ne féljen attól, hogy szemére vetik: hogy jön ő ahhoz, hogy beleszóljon a nagyok játékába. Hát úgy, kedves Lendvai Ildikó, hogy Önnel szemben az ország nagyobb részének elege van a mutyikból, s azt akarja, hogy „öntsünk tiszta lapot a pohárba” - s ennek szellemében nyilatkozott Sólyom László. Ja, hogy ez nem esik egybe az Ön véleményével? Akkor valaki tévúton jár.
Holnapra okosabbak leszünk. Remélem, a parti nem úgy fog végződni, hogy a felek kölcsönösen megállítják az órát, s megkezdődik az örökcsütörtök. A Megáll az idő ugyanis filmek elsőrangú, dalnak már giccses, a politikában pedig egészen undorító.