„Egyszer egy embert az ördögök visznek volt; találkozék egy barátja szemben véle, kérdi: Hová mégy, kenyeres? Nem megyek, hanem visznek. Kik s hová? Felelék, az ördögök: Pokolba. Mond emez: Jaj, szegény, ugyan rosszul vagy, kinél rosszabbul nem lehetnél. Felele: Rosszul bizony, de mégis lehetnék én ennél is rosszabbul. Melyre emez álmélkodva: Hogy lehetnél rosszabbul, hiszen a pokol mindennél rosszabb. Felele: Úgy vagyon az, de most mégis visznek ők engemet noha pokolba, de a magok vállán, hátán, hogy már nyugszom addig; s hátha megnyergelnének, magokat is velem vitetnék, még úgyis csak azon pokolba mennék, hiszen rosszabbul volnék úgy ennél is.”
Bethlen Miklós Zrínyi Miklós „hattyúdalaként” írja le ezt az anekdotát, a nem sokkal később életét vesztő Zrínyi a törökre és a németre értette a történetet (törökök ugyan a pokolra visznek bennünket, a németek azonban még magukat is vitetik).
Mi, kései utódok ugyanebben a helyzetben vagyunk: nem csak pokolra kerülünk, hanem még meg is nyergelnek, s magukat is velünk vitetik.
Nem a Bajnai-csomagra gondolok. Nem annak tartalmára, az külön vitát igényelne, hanem inkább arra, hogy ebből a csomagból alig lesz tartós bármi is. A lényegesebb elemei nem fognak továbbélni egy évnél, ha egyáltalán megvalósulnak. Közben azonban „pokolra” juthatunk.
Miért is lesz ez a pakk ilyen rövid életű?
1) A kormány április közepén fog felállni, talán. Akármilyen gyorsan is fognak átfutni az egyeztetéseken az egyes elemek, legkorábban a második félévtől lesz belőlük törvény vagy kormányrendelet. Közben a kormánypártok bele fognak futni egy hatalmas vereségbe júniusban, s szívesen megnézném utána a Bajnai ultimátumát most gyorsan aláírók kezét: nem remeg-e meg ha gombot kell nyomni?
2) Ezt a javaslathalmazt a társadalom nem fogadja el, még akkor sem, ha esetleg tényleg szükség van megszorításokra. Nem fogadja el azért, mert nem lehet tudomásul venni, hogy azok kérnek áldozatot, akik ide juttatták az országot. Márpedig nem lehet úgy kormányozni, hogy a többség csak a bukásukra vár: egy beteg sem gyógyulhat meg, ha bizalmatlan az orvosával szemben. Akkor inkább meghal.
3) Állandósulni fognak az utcai demonstrációk: szakszervezetek, civilek stb. Ezek nem fognak csak legfeljebb néhány tízezres tömeget megmozgatni, de ha egyszer a Fidesz hívná tiltakozásra híveit, akkor nehezen lehetne rendet fenn-, a hatalmat pedig megtartani: a kormánynak állandó fenyegetettségben kell működnie.
4) Legkésőbb tavasszal választások lesznek, a garantálható Fidesz-győzelem után a mostani javaslatok nagy részét hatályon kívül fogják helyezni, vagyis bő fél évet fognak megélni.
Vagyis:
- az államháztartás helyzete ily módon alig javul majd
- a kormánypártok mögötti társadalmi támogatás tovább erodálódik
- legkésőbb 2010 tavaszától minden kezdődik elölről.
Feltéve, ha addig már nem leszünk menthetetlen helyzetben: a pokolban, velük együtt.
Mégiscsak megfontolandó lenne az előrehozott választás.